Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü Mesajları

PAYLAŞ
Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü Mesajları
  • 0
  • 997
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 10 Temmuz 2022 tarihinde güncellenmiştir.

 Sağlık hizmeti, aynı amacı taşıyan hasta-hekim iş birliğine dayanır. Hastanın amacı sağlığına kavuşmak, sağlık çalışanın amacı hastayı sağlığına kavuşturmaktır. Bu ortak amaca şiddetle, baskıyla, zor kullanarak değil, karşılıklı iyi niyet ve saygı çerçevesinde çalışılarak ulaşılması gerekliliğini vurgulamak için 28 Nisan “Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü” olarak ilan edilmiştir. 

Türkiye’de 2009 yılı ve öncesi yüzde 21,2 olan sağlık görevlilerinin şiddet görme oranlarının, 2020 yılının ilk yarısında yüzde 54,9 olarak kayıtlara geçmiştir. Şiddet türlerinin en fazla erkek hasta yakınları tarafından gerçekleştirildiğini, genel olarak sözel şiddete uğramada kadınların, fiziksel şiddete uğramada erkeklerin hem sözel hem fiziksel şiddete uğramada yine kadınların ve meslek olarak da hemşirelerin daha riskli gruplar olduğunu kaydedilmektedir. Bu anlamda Hekimlik de son dönemlerde hemşirelik kadar riskli hale gelmiştir.”

Ülkemizde sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olayları sadece Türkiye’ye özgü bir durum olmayıp, küresel bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü şiddeti “ bir halk sağlığı sorunudur” diye tanımlamaktadır.

Bu anlamlı gün ile ilgili mesajlardan bir derleme hazırladık….

Maalesef bugün  yani 6 Temmuz 2022 tarihinde Konya ilimizden acı bir haber geldi. Konya Şehir Hastanesi‘nde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya çalıştığı hastanede uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Can kurtarmaya gittiğin yerde canından olmak…

Doktorumuza Allahtan rahmet başta yakınları olmak üzere tüm sağlık camiasına sabırlar diliyoruz. Mekanı CENNT olsun.

 

Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü Mesajları

Sağlık sorununuz asla şiddetle çözülmez.

 

Sağlıkta şiddet olmasın kalpler kırılmasın!

 

“Onlar bizim için varlar.” – Sağlıkçıya Şiddete Hayır

Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü

Alkışlamasanız da olur, emeğine saygı duyup hoşgörülü olun yeter.

 

Sağlık çalışanlarının; Emeklerine saygı gösterilmelidir. Daha anlayışlı ve daha saygılı olunmalıdır..

 

Görevi insanı sağlıkla buluşturmak olan tüm sağlık çalışanlarına şiddettin son bulmasını diliyoruz.

 

Toplum sağlığı için hiç durmadan çalışan, çok kıymetli sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin karşısındayız!

 

28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü’nde, tüm sağlık emekçileri için daha iyi çalışma ortamı temenni ediyoruz.​

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sağlık Çalışanlarına Teşekkür Mesajları

Bizlerin sağlığı için kendi hayatlarını hiçe sayan, uzun nöbetlerde ailelerinden ve sevdiklerinden uzak kalan sağlıkçılarımıza yönelik yapılan tüm şiddet eylemlerini kınıyorum.

Vatandaşlarımızın sağlığı için özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanlarımıza minnettarız. 28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü’nün toplumumuzda farkındalık oluşturmasını dilerim.

 

Hayatlarımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanları, can güvenliği endişesi duymadan görev yapabilmelidir. Sağlık çalışanlarına yapılan her türlü şiddeti kınıyor ve “Sağlıkta şiddete hayır!” diyoruz.

 

Unutulmamalıdır ki uykusuz geçen saatlerin ardından monitörden gelen bir kalp ritmiyle huzur bulan o güzel insanlar, bizler için var! Bu yüzden dünyayı iyileştiren tüm kahramanlar için ŞİDDETE HAYIR!

 

Amaçları insanları kaybettikleri sağlıklarına kavuşturmak gibi son derece kutsal bir mesleğin erbabı olan sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet aslında toplumsal kayıptan başka bir şey değildir.

 

Doğumumuzdan ölümümüze kadar yanı başımızda olan, hayatlarımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanları, can güvenliği endişesi duymadan görev yapabilmelidir. “Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü’nde” İyi ki varsınız diyorum.

 

Toplumumuzun sağlığı için büyük fedakârlıklarla görevini yerine getiren kıymetli sağlık çalışanlarımıza minnettarız. Bu vesileyle 28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü’nün farkındalık oluşturmasını ve her türlü şiddetin son bulmasını dilerim.

 

“Zaten evinde, komşusuyla ilişkisinde, eğlence veya iş ortamında arkadaşlarıyla ilişkisinde, trafikte, maçta, düğünde ilk fırsatta şiddete başvuran bir toplumun hele sağlık hizmeti alma süreci gibi sıkıntılarla dolu macera içinde şiddete başvurması olasılığı artmaktadır. Bu nedenle sağlık profesyonellerinin iş ortamında çok iyi korunması gerekmektedir. Sağlık görevlilerini kenara koyarsanız ortada hizmet diye bir şey kalmaz. Sağlık hizmetlerinde şiddeti, iyi yönetişim ve iyi iletişim bitirir.” Prof. Dr. Haydar Sur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

blank