Sakarya Meydan Muharebesi Sözleri ve Mesajları

Sakarya Meydan Muharebesi Sözleri ve Mesajları

Bugün 13 Eylül. Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktalarından olan ve 22 gün 22 gece süren Sakarya Meydan Muharebesinin Zaferle sonuçlandığı gün.

Bu kutlu Zaferi anlatan sözlerden ve mesajlardan bir demet hazırladık.

 

Fatihlerin torunları ana yurdu savunmayı da bilmişti. İlber Ortaylı

 

“13 Eylül 1683 günü Viyana’da başlayan çekilme, 238 sene sonra Sakarya’da durdurulmuştur.” İsmail Habip Sevük

 

Esas meydan savaşı Sakarya‘dır. Uzun bir düzenli bir ricat-ki Türk ordusu orada ricatı öğrenmiştir- ve stratejik olarak başarılı bir uygulamadır. O nihai noktada Sakarya Meydan Muharebesi sahici bir meydan savaşıdır, uzun bir savaştır.

22 gün 22 gece sürmüştür. “  İlber Ortaylı

 

Sakarya Meydan Muharebesi

Ağır kayıplara uğramış, kolu kanadı kırılmış orduyu Sakarya’da ayağa kaldırabilmekten başka çare yoktu. Vatan elden gidiyordu…

Osman Pamukoğlu

 

Sakarya Meydan Muharebesi

23 Ağustos ile 13 Eylül arası, yani 22 gün 22 gece süren savaş 900 yıllık Türkiye tarihi açısından en kanlı ve en inatçı direnişti. Fatihlerin torunları ana yurdu savunmayı da bilmişti.

İlber Ortaylı

 

Yunanlıların İzmir’e çıktığı 1919 Mayısı’ndan, son bulduğu 1922 Ekimi’ne kadar geçen üç buçuk yıllık süre içerisinde, cephedeki vuruşmalar kadar ve hatta onlardan fazla bir “ikmal”, “bakım” ve “onarım” savaşı ile kazanılmıştır. Bu ikmal-bakım-onarım faaliyetlerine canlı cansız her şey dahildir. İnsan da, mermi de ekmek de, Kağnıyı çeken öküz de, onarılan nal da, sökük çorap da…

Osman Pamukoğlu

 

“Sakarya’da 3282 ölü ve 13618 yaralı vermiştik. Büyük saldırı harbi(Başkomutanlık Meydan Muharebesi) bize 2542 ölü ve 9977 yaralıya mal olmuştur.

Falih Rıfkı Atay

 

“General Stratigos sonucu şöyle özetledi: ‘Yunan iradesi, M. Kemal’in İradesi önünde baş eğdi.’

Turgut Özakman

 

Bu arada üç-beş köyün üç-beş tepenin elde edilmesine ne kıymeti vardı. Çal Dağı’nın düştüğü duyulduğunda bir ihtiyar Ankara köylüsünün gazeteci Ruşen Eşref dediği gibi:

 “Her dağı böyle zorlanarak alacaklarsa, Ankara’da dağ tepe çok. Her birinde öle öle buraya 40 kişiyle varırlar. Onları da evvel Allah biz sopayla gebertirik…”

Osman Pamukoğlu

 

Tarihi Bir Meydan Muharebesi: Sakarya

Mühimmat ve teçhizat sıkıntısı içindeki Meclis Hükumeti bu zaferle kendine geldi. İstanbul Hükumeti’ nin azlettiği ve hakkında idam fetvası verdiği Mustafa Kemal Paşa, muzaffer ve güçlü kumandan olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nden ”Gazi” unvanını ve Müşir(Mareşal) rütbesini aldı.

İlber Ortaylı

 

Çok ilginçtir, Sakarya Meydan Muharebesi olurken, savaşın ortasında, henüz savaşı kazanıp kazanamayacağımız dahi belli değilken Mustafa Kemal: “Bu topraklar çok zengin, bir kültür umum müdürlüğüne ihtiyacımız var.” demiştir. Bunu savaşın ortasında söylemiştir; çünkü devam etmekte olan savaşta kendi kafası içinde çoktan galip gelmiştir.

Celal Şengör

 

4.Tümen Komutanı Yarbay Mehmet Sabri’nin (Erçetin) 1. grup komutanlığına bu gece verdiği rapor: “Subay zaiyatı çok fazladır. Hücum taburlarından yalnız iki subay kalmıştır. 42. Alay Komutanlığı bir yedek teğmenin elindedir” diye başlıyor ve üç kelimeye sıkıştırılmış kısa, sessiz fakat o oranda da insanın içini titreten acı bir şikayetle sona eriyordu:

“4. Tümen cephanesizdir.”

Osman Pamukoğlu

 

Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz. Onun için küçük büyük her birlik bulunduğu mevziden atılabilir. Fakat küçük büyük her birlik, ilk durabildiği noktada yeniden düşmana cephe kurup savaşa devam eder. Yanındaki birliğin çekilmeye mecbur olduğunu gören birlikler ona tâbi olamaz. Bulunduğu mevzide sonuna kadar dayanmaya ve karşı koymaya mecburdur.

Mustafa Kemal Atatürk

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ ZAFERİ KUTLAMA MESAJLARI

 

Sakarya Meydan Muharebesi Zaferinin 99. yılı kutlu olsun.

 

Sakarya Meydan Muharebesi (23 Ağustos – 13 Eylül 1921) Şehit ve Gazilerimizi Saygı ve Minnetle Anıyoruz”

 

Sakarya Meydan Muharebesi Zaferinin  99. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz.

 

Dünya harp tarihine “En uzun Meydan Muharebesi”, Türk İstiklâl Harbi Tarihi’ne de “Subay Muharebesi” olarak geçen Sakarya Meydan Muharebesi Zaferinin 99. yılı kutlu olsun.

 

“Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.”Sakarya Meydan Muharebesi’nin 99. yılında Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyoruz..

 

Sakarya Zaferinin 99. yılı münasebetiyle istiklalimiz için mücadele veren başata  Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

 

Necip milletimizin bağımsızlık mücadelesinde kırılma noktalarından biri olan Sakarya Meydan Muharebesinin 99. yıl dönümü vesilesiyle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları ve bütün Şehitlerimizi dua ve minnet ile anıyorum…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?


blank