Sivas Kongresi 100. Yıl Mesajları

Sivas Kongresi 100. Yıl Mesajları

19 Mayıs 1919 da başlayan Kurtuluş Mücadelesinin en önemli basamağı olan, Amasya Genelgesi ve arkasından yapılan Erzurum Kongresi’nden sonra 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas ilimizde gerçekleştirilen ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Kongrenin bugün 100. Yılı.

Bu tarihi olayı kutlayan mesajlardan bir demet hazırladık.

Bilgilendirme: Sivas Kongresi’nde alınan kararlar yazımızın sonundadır.

 

4 EYLÜL 1919 – 4 EYLÜL 2019

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresinin 100. yılı kutlu olsun.

 

Sivas Kongresi mandaya karşı duruşun, emperyalizme hayır deyişin adıdır. Sivas, Cumhuriyet binasının temel direklerinden biridir.

 

Hayatlarını ortaya koyarak bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni bize armağan eden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını minnetle anıyorum.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Kahraman arkadaşlarının Bağımsızlığımızı imza garantisi altına aldığı inancı ve umudu örgütlediği Sivas Kongresi’nin 100. Yılı kutlu olsun.

 

Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 100. yıl dönümünü kutluyor, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum.

 

Milli mücadelenin mihenk taşı, kurtuluş ve kuruluşun simgesi Sivas Kongresi’nin 100.yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum

 

Manda ve himaye kabul edilemez, millî iradeyi hakim kılmak esastır!”

Sivas Kongresi 100 yaşında! Başkomutanımız ve Millî Mücadele’deki tüm kahramanlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Bağımsız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 100. yıldönümünde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

 

Ulusumuzun bütünlüğü ve bağımsızlığı için tarihi bir adım olan  Sivas Kongresi’nin 100. yılında ulusumuzun büyük önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kongreye katılan bütün heyeti şükran ve minnetle anıyorum.

 

Millet egemenliğine dayalı, milli devletin inşasına giden yolda önemli adımların atıldığı Sivas Kongresi’nin 100. yılını kutluyor, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman şehit ve gazilerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyorum.

 

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, 4 Eylül 1919’da “Manda ve himaye kabul edilemez!“ diyerek Milli Mücadeleye ışık tutacak kararları aldığı, Bağımsızlığımızın ve Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 100. yılı kutlu olsun.

 

Tarih boyunca bağımsız olmuş bir milletin manda ve himayeyi reddettiği, millî iradenin hakim kılındığı Sivas Kongresi’nin 100. yıl dönümünde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ülkemiz için mücadele veren tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum.

 

Sivas Kongresi Kararları

 

  1. Milli sınırları içinde vatan bölünmez bir bütündür; parçalanamaz.
  2. Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet top yekün kendisini savunacak ve direnecektir.
  3. İstanbul Hükümeti, harici bir baskı karşısında memleketimizin herhangi bir parçasını terk mecburiyetinde kalırsa, vatanın bağımsızlığını ve bütünlüğünü temin edecek her türlü tedbir ve karar alınmıştır.
  4. Kuvay-ı Milliye’yi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hakim kılmak temel esastır.
  5. Manda ve himaye kabul olunamaz.
  6. Milli iradeyi temsil etmek üzere, Meclis-i Mebusan’ın derhal toplanması mecburidir.
  7. Aynı gaye ile, milli vicdandan doğan cemiyetler, “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adı altında genel bir teşkilat olarak birleştirilmiştir.
  8. Genel teşkilatı idare ve alınan kararları yürütmek için kongre tarafından Temsil Heyeti seçilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?