SpaceX İnsanlı Uçuş Gerçekleştirdi

PAYLAŞ
SpaceX İnsanlı Uçuş Gerçekleştirdi

Yazımız 14 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.

SpaceX İnsanlı Uçuş Gerçekleştirdi

Bugün Nasa ile SpaceX ticari firma arasında yapılan ortak çalışma ile uzaya insanlı uçuş gerçekleştirildi. Bu şekilde insanlı uçuş gerçekleştiren ilk özel şirket SpaceX oldu.

 

Bu özel şirket ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden Crew Dragon isimli uzay aracını 2 astronot ile başarılı şekilde uzaya gönderdi.

 

Crew Dragon, isimli uzay aracı Robert Behnken ve Douglas Hurley isimli astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürecek.

SpaceX İnsanlı Uçuş Gerçekleştirdi

Roket(Yakıt Tankı) Falcon 9 başarılı bir şekilde yörüngeye çıkıp tekrar geri döndü. Falcon9 Atlas Okyanusundaki iniş yerine başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi. Kalkış kadar inişinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olması bu tarihi olayın başarısını daha da arttırdı. Bu inişin bu şekilde başarılı olmasının arkasında onlarca başarısız iniş denemeleri var. SpaceX firması bu başarısız inişlerden eğlenceli bir video hazırlamış.

 

Dragon Kapsülü 19 saatlik yolculuk sonrası Uluslararası Uzay İstasyonuna bağlanacak. Türkiye saati ile Pazar günü saat 18.00 da.

blank

İnsanların uzaya seyahat edememelerinin en büyük sebebi maliyetlerin yüksek olmasıydı. Maliyetlerin yüksek olmasının sebebi de bir roketin bir kez kullanılabilmesiydi. Artık devir değişti. SpaceX tarafından tasarlanan bu roket bir kez değil bir çok kez kullanılabilecek.

Abd uzaya roket gönderirken Kazakistan’da bulunan tesislerden her bir koltuk için Rusya’ya 85 milyon dolar veriyordu. İlk defa kendi topraklarından ve daha ucuz bir maliyetle uçuş gerçekleştirilmiş oldu. Toplamda bu uçuşlar için 4,5 milyar dolar harcandı.

SpaceX yeni yayınladığı web tabanlı simülatör oyunu ile kullanıcıların SpaceX Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanmalarını sağlıyor. … Kısacası oyunun amacı kısaca bir Crew Dragon üyesi olarak uzay aracınızla ISS’e başarılı bir şekilde bağlanmak.

Simulatöre ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız

https://iss-sim.spacex.com/

 

Bu tarihi dönüm noktalarından olan uzay yolculuğunu canlı olarak kanalında anlatan Barış Özcan Beyin canlı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

BU YAZIYI YAZDIKTAN 19 SAAT SONRA DRAGON KAPSÜLÜ ISS (İnternational Space Station) KİTLENDİ. BU KİTLENME OLAYINI BARIŞ ÖZCAN BEY KANALINDA CANLI OLARAK VERDİ. AŞAĞIDA BU VİDEOYU İZLEYEBİLİRSİNİZ

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir