Srebrenitsa Katliamı Mesajları

Srebrenitsa Katliamı Mesajları

 Srebrenitsa (Boşnakça: Srebrenica) Bosna-Hersek’in doğusunda, Bosna-Hersek ile Sırbistan’ın sınırındaki kenttir. Bundan 25 yıl önce 11 Temmuz 1995 tarihinde burada büyük bir soykırım yaşandı.  Birleşmiş Milletler Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askeri olmasına rağmen binlerce çocuk,kadın ve erkek Boşnak Müslüman şehit edilmiştir.

Srebrenitsa katliamı II. Dünya Savaşından bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa’daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırımdır. Bugün 25. yıl dönümünde acılar hala taze ve hala topraktan masumların naaşları bulunmaya devam ediyor. 

Bu acı günle ilgili mesajlardan bir derleme hazırladık.

 

Çocukları küçük kurşunlarla öldürürler değil mi Anne?”

25 yıl önce Srebrenitsa’da yaşanan soykırımda katledilen Bosnalı kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz”

 

Srebrenitsa katliamının yıl dönümünde, Rahmeti Rahman’a kavuşan Boşnak soydaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz

 

Dünyanın kalbindeki kabuk tutmayan yarası Srebrenitsa Soykırımı’nın 25. Yılı… Unutmadık, unutmayacağız…

 

Yaşanan insanlık suçu sonucunda hayatını kaybeden tüm Boşnak kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan, rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

 

Avrupa’daki en büyük soykırımlardan biri olan Srebrenitsa soykırımında vefat eden 8372 Boşnak kardeşimizi, soykırımın 25. yılında rahmetle anıyorum.

 

 Avrupa’nın göbeğinde Batılı devletlerin gözü önünde, Srebrenitsa‘da soykırım yapıldı. Şehit edilen 8372 Boşnak kardeşlerimizi soykırımın 25. yılında rahmetle anıyorum.

blank

Bundan 25 yıl önce, tüm dünyanın gözleri önünde, Avrupa’nın orta yerinde acımasız, vicdansız, lanetli eller tarafından 8372 cana insafsızca kıyıldı. Srebrenitsa’da katledilen masum insanlara rahmet diliyor, eli kanlı katillerini bu vesileyle bir kez daha lanetliyorum

 

Acısını bir kez daha yüreğimizde hissettiğimiz bugün, katledilenler için Allah’tan rahmet diliyor, her nerede zulme maruz kalmış olursa olsun, dini, dili önemli olmaksızın tüm mazlumlara ve yardıma muhtaçlara Allah’tan sabır ve yardım diliyoruz.

 

Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.” (A. İzzetbegoviç.)

Srebrenitsa’da şehit edilen 8372 Boşnak kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhlarınız şad olsun

 

Yaşamın çam kokulu sabahlarından koparıldıklarında; isimleri Füruzan, Mükerrem, Cevat değil “Bosna’lı müslümanlar’dı”…

Mavi kelebekleri takip edip ulaştılar cesetlerine, çam kokulu bir sabah da…

Srebrenitsa Katliamı’nın 25. Yıldönümünde YÜZYILIN SOYKIRIMINI UNUTMA!..

 

Dünyanın gözü önünde yaşanan ve tarihin en utanç verici trajedilerinden biri olan Srebrenitsa katliamı, soykırım suçunun korkunç yüzünü insanlığa bir kez daha hatırlatmaktadır. Katliamın 25. yılında aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, Bosnalı kardeşlerimize sabırlar diliyoruz

 

blank

 

“Srebrenica için çok ama çok uğraştım. Ancak gücüm hain ve zalimlere yetmedi. O gece ellerimi Allah’a kaldırıp şehitlerimize dua ettim, size de sabır vermesi için yalvardım. Sizi görünce utanıyor ve kahroluyorum”. (Aliya İzzetbegoviç) Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

 

11 Temmuz 1995 yılında, Birleşmiş Milletler’in “güvenli bölge” ilan ettiği Srebrenitsa’da BM Koruma Gücü Hollanda askerlerinin gözlerinin önünde gerçekleştirilen Srebrenitsa Katliamı’nın 25. yıldönümünü, büyük bir üzüntü ve acıyla yad ediyoruz.

Son dönem insanlık tarihinin en utanç verici hadiselerinden biri olan bu katliamda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Bosna halkına sabırlar diliyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?


blank