Tutulma ile İlgili Sözler

PAYLAŞ
Tutulma ile İlgili Sözler
  • 1768
  • +
  • -

Yazımız 14 Nisan 2024 tarihinde güncellenmiştir.

Tutulma ile İlgili Sözler.

Bu gün (8 Nisan 2024) Güneş tutulması var. 

8 Nisan 2024 Pazartesi günü Kuzey Amerika’da görülebilen ve bazı medya kuruluşları tarafından Büyük Kuzey Amerika Tutulması olarak adlandırılan bir tam güneş tutulması meydana geldi.

Bu gün Güneş ile Ay buluşacak. Kozmolojik anlamı yanında tutulma aşk ve sevda için de kullanılan bir kavramdır.

Bizde bu yazımızda aşka bakan ve astronomiye bakan tarafları ile bu sözcüğün geçtiği sözlerden bir derleme hazırladık.

 Tutulma ile İlgili Sözler

Güneş ve Ay kadar zor mu bizim yeniden bir araya gelmemiz? (Lale Müldür)

 

Güneş ve ay hiç kimsenin ne ölümünden, ne de hayatından dolayı tutulmaz! Ancak onlar Allah’ın ayetlerinden iki ayettir. Onları gördüğünüzde hemen namaza durun. (Hadis-i Şerif)

 

Tam güneş tutulması esnasında, NASA’nın Ay hesabı, NASA’nın Güneş hesabını engelledi.

Tam güneş tutulması esnasında, NASA’nın Ay hesabı, NASA’nın Güneş hesabını engelledi.

Aşk… ya da hiç olmazsa tutulma… insana bunları mı yapıyor? İnsanı hem çıldırtıp hem de duyularını mı keskinleştiriyor?   (Stephen King)

 

Eski zaman insanları tutulmaya neyin neden olduğunu bilmiyorlardı, ama tutulmaların döngüsel olduğunu fark etmişlerdi.  (Stephen W. Hawking)

 

Aşk düştüğünün farkında olmak ama neden düştüğünü bilmemektir. Bir tutulma halidir. Bir kendinden geçme anı. Zamandan, mekandan bağımsız ilahi bir duygudur. (Mesud Topal)

 

Ay tutulması : Gökyüzündeki Ay yeryüzündeki insanların gözlerinden saklanmayı başarır bazen .Hazır kimse görmüyorken , pudrasını tazeler.   (Elif Şafak)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Güneş ile İlgili Sözler

Viking mitolojisinde Skoll ve Hati Ay’ı ve Güneş’i kovalar.Bunlardan biri yakalandığında tutulma gerçekleşir.Bu olduğunda,yeryüzündeki insanlar kurtları korkutup Ay veya Güneş’i kurtarmak amacıyla ellerinden geldiğince çok gürültü yaparlar.  (Stephen W. Hawking)

 

Tutulma ile İlgili Sözler

 

Aydınlık ve karanlık, birlikte tek başına olduklarından çok daha güzel bir şey yaratıyorlardı.

Güneşin ışınları ile bir ay.

Ayın renginde bir güneş.

(Cordelia Jensen)

 

Aşk :

Küçücük hayatlarımıza yeryüzü genişliği kazandıran biricik duygumuz. Doğanın bedende çiçek açması. İnsana acısından haz aldıran bir tutulma. Bütün kadınları bir kadına, bütün erkekleri bir erkeğe dönüştüren güzellik körleşmesi.  (Şükrü Erbaş)

Husuf ve Küsuf Namazı

 O zamana kadar bunun hoşlanma ya da arzudan öte bir şey olduğunu kabul etmeye istekli değildim çünkü cidden kim onu arzulamazdı ki? Ama göğsümde büyüyen, kalbimi dolduran şey aptalca bir tutulma değildi. Sadece fiziksel bir çekim de değildi.

Aşktı bu.Aiden’ı seviyordum.  (Jennifer L. Armentrout)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ay Tutulması ile İlgili Sözler

Gökyüzündeki müthiş ay tutulmasına bakarken sultan, aynı anda kalbindeki aşkta da bir tutulma olduğunu hissederek heyecana kapıldı. Kutsal zaferi hissediyor, meftunu olduğu şehrin aşk dolu çağrısını her zamankinden daha tutkulu işitiyordu… Sonra içten ve kararlı bir sesle ay tutulmasının ışığında mehtaba fısıldadı:

“Ben de İmparator Konstantinus’un yerinde olsaydım aynı heyecanla direnir ve kanımın son damlasına kadar bu şehri savunurdum.”  (Eda Bildek)

 

Dünya’nın yuvarlak olduğuna dair bilimsel kanıt öne sürmek, Platon’un öğrencilerinden Yunan filozof Aristo’ya düştü. “O zamanlar sağduyu sahibi herkes Dünya’nın düz olduğunu görebiliyordu,” diyor Nurse. “Ama Aristo işin doğrusunu biliyordu. Zira takımyıldızların gökyüzünde güneye doğru giden bir yolcu gibi gözüktüğünü ve ay tutulması sırasında Dünya’nın Ay’a düşen gölgesinin yuvarlak olduğunu gözlemlemişti. Bu iki gerçek Dünya’nın aslında yuvarlak olduğunu kanıtlıyordu.”

(Jheni Osman)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir