Zeytinlik ile İlgili Sözler

PAYLAŞ
Zeytinlik ile İlgili Sözler
  • 0
  • 61
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Yazımız 4 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Ramazan ayına merhaba diyeceğimiz şu zamanlarda iftarlar açılırken ilk ağzımıza attığımız gıdalardan olan (su-hurma-zeytin) zeytin kadim zamanlardan bugüne kutsal kabul edilmiş semavi dinlerde de ayet olarak çokça zikredilmiş önemli bir ağaçtır. Eski Ahitte “Refahın ve bolluğun sembolü zeytin.” Denirken , “İncire ve zeytine yemin olsun ki” diye Kuranı Kerimde Tin(Zeytin) suresinde zikredilmektedir.
Kudüs’ün doğusunda kalan “Zeytinlik Dağı” da üç semavi din olan Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık için kutsal sayılır.

Zeytinin çok olduğu yada zeytin yetiştirilen yer anlamına gelen zeytinlik kavramı ile ilgili söz ve alıntılardan bir demet hazırladık..

Zeytinlik ile İlgili Sözler

“Şimdi bir ak ev, biraz ötede portakal ve mandalina bahçesi, sonra zeytinlik.” – Halikarnas Balıkçısı

 

Biraz parası olan “Yazlık alayım, daha güzel bir araba alayım, ” diye tutturuyor. Hayır; zeytinlik al, bağ al, bahçe al, buğday tarlası al.

İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?, İlber Ortaylı

 

“Ege’de bir zeytin ağacının altına gömün beni. Çevirin etrafını. Bir de yalan uydurun. Türbedir deyin. O zaman ne kadar zeytinlik varsa korurlar.”/ Anonim

Zeytinlik

“Çocukluğundan beri bitip tükenmek bilmeyen bu dertlerden ziyade onu hayrete düşüren başka bir şey vardı: Bu ne sonu gelmez tarla, bağ, ev, zeytinlik ve beşibiryerdeydi! Nesilden nesile biriken ve değişen zamanın değirmeninde erimeye başlayan bu servetler bir türlü bitmek bilmiyordu.”

Sabahattin Ali

 

O su ile sizin için ekinler, zeytinlikler, hurma ağaçları, üzüm bağları ve her türden daha nice ürünler yetiştirir. Şüphesiz ki bunda sistemlice düşünen bir toplum için elbette tevhidi gösteren kesin bir delil vardır.(Nahl Suresi/11)

 

Zeytinlik gördüğüm her yer bana “yakın bir tanıdık” gibi gelir hep; zeytin dallarının gölgesinde bir masa görünce oturmamak için direnemem: İtalya’da da olsam, İspanya’da da olsam, bir zeytin ağacının altındaysam, üç beş dakikaya oranın yerlisi olurum.

Ozan Önen

 

“Zeytinliklerimizin kıyımı başladı. Ne desek, ne yapsak yine kulak asan olmadı. Zeytin ağaçlarımız katlediliyor. Çok üzülüyorum. Yazıklar olsun. Hem vicdandan hem akıldan yoksun insandan yana da umudum kalmadı artık. Doğayı şuursuzca yok ederken bindiği dalı kestiğini unutuyor. Tüm dünyada durum aynı. Doğa bitiyor. Sonumuz hayır ola.” (Tarkan)

 

Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak. (Kızılderili Şefi Seattle)

“Türkiye zeytinlikleri hiç de küçümsenecek miktarda değil, daha doğrusu değildi. Çok ciddi tedbirler almazsak bırakın etrafa zeytin satmayı, kendi ihtiyacımızı bile karşılayamayacak duruma düşeceğiz. Bugün yayınlanan yönetmelik mutlaka gözden geçirilmeli, yoksa çok geç olacak.”

Prof. Dr. İlber Ortaylı

(Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği üzerine)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

blank