Zübeyde Hanım’ı Anma Mesajları

Zübeyde Hanım’ı Anma Mesajları

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım bundan 97 yıl önce 14 Ocak 1923 yılında vefat etti.

Osmanlı devrinde, II. Mehmed zamanında Karaman’dan Rumeli’ye göçen ve Selanik yakınlarındaki Langaza’da toprak işleri ile uğraşan bir Türkmen ailesi olan Hacı Sofu ailesindendir. Sofu-zade” (Sofular) lâkabı, yerleştikleri Sarıgöl bölgesindeki yer adları ve ailedeki hatıraların gösterdiği üzere, Mustafa Kemal Atatürk’ün anne soyu Karaman’dan Rumeli’ye gelen ve bundan dolayı da “Konyarlar” olarak Rumeli’de anılan Yörük Türkmenlerdendir. Zübeyde, 1857’de Lankaza’da dünyaya gelmiştir. Babası Sofuzade Feyzullah (Sadullah) Ağa, annesi Molla Hanım olarak anılan Ayşe Hanım’dır. Döneminde kadınların okula gitmesi yaygın olmadığı için, okur yazar oluşu nedeniyle kendisi de Zübeyde Molla olarak anılırdı. Zübeyde Hanım 66 yaşında vefat etmiştir. İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 1940 yılında yaptırılan anıt mezarda yatmaktadır..

Bu yazımızda anma mesajlarından bir derleme hazırladık.

 

Saygı ve rahmetle anıyoruz, mekânın cennet olsun Atamın anası

 

Zübeyde Hanımı saygıyla anıyorum… O; yurtsever bir evlat yetiştirdi ve bir ülkenin kaderini değiştirdi.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı 97. ölüm yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün değerli annesi Zübeyde Hanım’ı vefatının yıldönümünde sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ‘ı vefatının yıl dönümünde rahmet ve fatihalarla anıyorum.

 

Bu millet sana çok şey borçlu. Bir vatanın, bir milletin ve bir devletin geleceğine dokundun. İlelebet rahmet ve minnetle anacağız. Mekanın cennet olsun…

 

Dünyaya getirdiği çocukla bir ulusun kaderini değiştiren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı vefatının 97. yılında saygıyla anıyorum.

 

“Sen cepheye gidersin. Benim yüreğim bunu bilir. Senin için dua ediyorum bil! Ve de Mustafam, zaferi ele almadan dönme. Ben, seni beklemeyi bilirim…”Saygı ve rahmetle

 

“Bir anne bütün dünyayı değiştirebilir”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi  Zübeyde Hanım’ı vefatının 97’nci     yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.

blank

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Çanakkale Savaşları’na giderken de, Milli Mücadeleye giderken de kulübümüze emanet ettiği kıymetli annesi Zübeyde Hanım’ı vefatının 97. yılında saygı, minnet ve rahmet ile anıyoruz.

 

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün,Atamızın Çok Değerli Annesi Zübeyde Hanım’ı Aramızdan Ayrılışının Yıldönümünde Saygı,Şükran ve Rahmetle Anıyorum, Ruhunuz Şad Olsun,Cennet Mekânınızda Huzur İçinde Uyuyun İnşallah

 

Çok zor şartlarda çocuklarını yetiştiren, “Mustafa’sı” için endişelenerek özlem duyan, oğlunun tarih yazması ile tarihin seyrini değiştiren anne olan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ve hepimizin annesi saygıdeğer Zübeyde Hanım’ı saygı ve minnet ile anıyoruz.

 

Bir anne, bir kadın tüm dünyayı değiştirebilir. Yetiştirdiği evladı Mustafa Kemal ile dünya tarihini değiştiren, Anadolu’nun makus talihini yırtıp atan, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan Zübeyde Hanım’ı sonsuz minnet ile anıyorum. Sevgi, saygı ve rahmetle

 

‘’Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir …”

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi  Zübeyde Hanım  ruhun şad olsun, vatan sana, O büyük komutana minnettar ..

 

Her sene Kadir Gecesi Kur’an okunup Peygamber Efendimiz’in ve cümle şehitlerimizin ruhuna armağan edilmesi şartıyla” Darüşşafaka’ya yaptığı 20.000 kuruşluk bağış yapan Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın vefatının 97.yılında saygı ve Fatihalarla anıyorum.Allah mekanını cennet, ruhunu şad eylesin!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?


blank